LSD PİRAMİT SATRANÇ YARIŞMASI 2017

TURNUVA TÜZÜĞÜ

1- Finansman ve organizasyon : Piramit Satranç Yarışması sponsor firmaların katkıları ve Lefkoşa Satranç Derneğinin organizasyonu ile
06 Ocak, 2017 – 03 Şubat, 2017 tarihleri arasında Cuma akşamları saat 19.00’ de LSD Lokalinde gerçekleştirilecektir.

2- Turnuva sistemi : Oyuncular Piramit şeklinde hazırlanmış bir taploya yerleştirilecektir. En alt basamaktan başlayıp galibiyet alan oyuncuların bir üst basamağa terfi ettirilmeleri ile gerçekleştirilecektir. Birinci tur öncesinde oyuncular beşinci basamak ve alt basamaklara yerleştirilecektir.
2.a – Birinci tur eşleştirme : Birinci tur eşleştirme İsviçre sistemine göre yapılacaktır. Birinci tur sonunda galip gelen oyuncular bir üst basamağa geçecektir. Beraber kalan oyuncular hakem gözetiminde beş dakikalık yıldırım karşılaşması ile eşitlik bozulana kadar baraj maçı yapacaktır. İlk oyunda renkler kura ile belirlenecek. Galip gelen oyuncu bir üst basamağa terfi edecek.
2.b – İkinci ve diğer tur eşlendirmeleri : Eşit puanlılar kendi aralarında İsviçre Sistemine göre eşlendirilecek ve ( 2.a ) ya göre işlem görecektir. Oyuncular piramit taplosuna eşitlik bozma sırasına göre yerleştirilecektir.
2.c – Beşinci tur sonunda tüm maçlarını kazanan oyuncu birinci basamağa geçmiş olacaktır.
2.d – Piramit puanlama sistemi :
Piramit Puanı : Yukarıda açıklanan kurallara göre kazanılan toplam puan ( baraj maçı dahil ) Piramit Puanı olarak değerlendirilecektir.
Turnuva Puanı : Baraj maçı hariç kazanılan toplam puan Turnuva Puanı olarak değerlendirilecektir.

3- Katılım Koşulları : Toplam 32 oyuncu ile yapılacaktır. Oyuncu katrosu turnuvaya başvuran oyuncular arasından seçilecek olan UKD’si en yüksek 20 oyuncu ve LSD kontenjanından 12 sporcu ile tamamlanacaktır. Bu amaçla 05 Ocak, 2017 Salı günü mesai bitimine kadar başvuru kabul edilecektir.

4- Katılım üçreti : Turnuvaya katılan her oyuncu 20 TL. katılım üçreti ödeyecektir.

5- Tüm maçlar FİDE ve KKSF Satranç Kurallarına göre 1 saat + 30 saniye TEMPO ile 5 tur oynanacaktır.

6- Eşitlik bozma : Beşinci tur sonunda 5 puanla tamamlayan oyuncu birinci basamağa yerleşerek turnuva şampiyonu olacaktır. Son turda birinci gelen oyuncuya karşı kaybeden 2. olacaktır. Turnuvada 4 puan alan oyuncular ( turnuva ikincisi hariç ) bilgisayarın yapacağı eşitlik bozma sırasına göre turnuvanın 3., 4., 5. ve 6.’sı olacaktır. Bilgisayarda kullanılacak eşitlik bozmada Buchholz -1 ve -2 ( alttan ), Sonneborn-Berger ve galibiyet sayısına bakılacaktır.

7- ÖDÜLLER :
Genel Klasman : Piramit Şampiyonu : Kupa + 400 TL.
Piramit İkincisi : Kupa + 300 TL.
Piramit Üçüncüsü : Kupa + 200 TL.
Piramit Dördüncüsü: Madalya + 100 TL.
Piramit Beşincisi : Madalya + 100 TL.
Piramit altıncısı : Madalya + 100 TL.

Özel Ödüller : En çok turnuva puanı alanlar.
Turnuva Puanı Birincisi : Madalya + 200 TL.
Turnuva Puanı İkincisi : Madalya + 150 TL.
Turnuva Puanı Üçüncüsü : Madalya + 100 TL.
Ödül törenine katılmayan ödül alamaz. Bir oyuncu iki ödül birden
alamaz.

8- Turnuvanın hakemliğini Hasan Akgün yapacaktır. Turnuvada oluşabilecek herhangi bir sorunda hakemin vereceği kararlar kesindir.

Turnuvaya katılmak isteyenler Hasan Akgün’e ( 05338557442 ) müracaat edecektir.